Sve što je potrebno učini je predložiti projekt čijom se realizacijom utječe na kvalitetu života te izgled javnih površina, a to su primjerice uređenje javnih zelenih površina, pješačkih staza, trgova i pješačkih zona, postavljanje zaštitnih ograda i branika, ogradnih zidića, uređenje dječjih igrališta, postavljanje sprava za rekreaciju odraslih, koševa, golova, postavljanje klupa, koševa za otpad, prometnih znakova, putokaza, naziva ulica, autobusnih čekaonica, sanacija divljih deponija, uređenje vodotoka, uređenje odvodnih kanala, uređenje nerazvrstanih cesta, parkirališta, nogostupa, iscrtavanje oznaka na kolniku – pješačkih prijelaza, zaustavne crte, razdjelne linije, strelice, STOP, ŠKOLA i sličnih natpisa, održavanje i postavljanje javne rasvjete na prometnicama i javnim površinama, organiziranje društvenih programa i slično.
Obrazac prijedloga može se preuzeti u Gradskoj upravi (Nova ulica 10) ili klikom na poveznicu Obrazac za prijedlog projekta. Može se poslati poštom na Grad Zaprešić, Nova ulica 10, Zaprešić, s naznakom: Za zajedničko planiranje Proračuna ili pak mailom na zpp@zapresic.hr. Obrazac se može ispuniti i online od 28. svibnja na www.gradovi.hr.
Ovime Grad nastavlja uključivati građane u proces donošenja odluka i planiranje Gradskog proračuna.
Zamjenik gradonačelnika Grada Zaprešića Alan Labus rekao je kako se radi o direktnoj demokraciji u kojoj sugrađani i sugrađanke mogu prijavljivati one projekte koji su od značaja za njihov mikro prostor: “U prošloj godini bilo je 250 tisuća eura na dispoziciji, a ukupno je iskorišteno 131 tisuća i 200 eura. Vjerujem da će u ovoj godini povodom ovoga natječaja biti i bolje. Nije riječ o velikim kapitalnim investicijama, no nešto što može poboljšati kvalitetu života.”
Pomoćnik pročelnika Upravnog odbora za financije Grada Zaprešića Marko Petreković naveo je primjere projekata koje građani mogu prijaviti: “Načelno, to su nekakvi manji radovi nekapitalne vrijednosti, riječ je o nekoliko tisuća eura. Dakle, male komunalne akcije od uređenja divljih odlagališta otpada do postavljanja klupa, koševa za otpad, prometnih znakova, putokaza, naziva ulica,. Svi prijedlozi koji nadilaze te gabarite neće biti automatski prihvaćeni, ali mi kao Grad akceptiramo sve pristigle komentare i prijedloge građana i na neki drugi način, kroz gradske četvrti, mjesne odbore možda implementiramo navedene prijedloge u proračun za narednu godinu. Grad ima ingerenciju nad određenim prostorima, a na određenima nema. No, isto tako ako dobijemo upit građana da je na nekoj površini potrebna mala komunalna akcija, na površini koja nije naša, nego je u vlasništvu možda druge javne ustanove, na primjer Hrvatskih željeznica, njima ćemo uputiti upit da se taj problem riješi. Također, može biti riječ i o nekim društvenim događanjima.”
Savjetnik u Udruzi gradova Dario Runtić rekao je kako Udruga već nekoliko godina provodi projekt zajedničkog planiranja proračuna s ciljem izravnije komunikacije građana s Gradskom upravom. Ujedno je objasnio što slijedi kaon prikupljanja prijedloga: “Da stvorimo jedan prostor gdje građani na jednostavan način mogu iskazati svoje potrebe Gradskoj upravi koja može izravno zadovoljiti te potrebe. Obrazac koji je i dostupan na gradovi.hr, vrlo je jednostavan. Potrebno je navesti što je potrebno učiniti, na kojoj lokaciji i zbog čega je taj zahtjev važan za širu društvenu zajednicu. Nakon što svi prijedlozi budu zaprimljeni, Grad će napraviti evaluaciju svih zaprimljenih projekata, ocijeniti koliko su oni financijski zahtjevni i u nekom razdoblju na jesenskoj tribini predstavit ćemo sve pristigle, prihvatljive i neprihvatljive zahtjeve.”
Građani Zaprešića pozivaju se da sudjeluju u kreiranju proračuna